Jaroslav Vít, Dipl. tech.

* 1932    † 2017

Rodák z Písku. Vystudoval základní odbornou školu textilní v Benešově nad Ploučnicí, střední a vyšší odbornou školu textilní ve Dvoře Králové nad Labem (obor chemická technologie textilní) a dálkově institut ministerstva průmyslu v Liberci.

Roku 1953 získal umístěnku do Ohary Aš, kde pracoval od dílenských provozů až do funkce výrobního ředitele. Ve své profesi působil od roku 1961 také jako učitel na průmyslové škole textilní v Aši.

V historicky pozoruhodném území Ašska se začal zajímat o regionální vlastivědu. V roce 1980 se stal konzervátorem památkové péče a členem muzejní rady s působností při muzeích v Aši a Chebu. Pomáhal vytvářet dokumentační katalogy pro památkovou péči a přednáškovou činností vzbuzoval zájem veřejnosti o umělecké a historické hodnoty Ašska. Zpracoval mnoho příspěvků do encyklopedií technických památek.

S pracovníky Muzea Aš a dalšími zájemci založil v roce 1984 pracovní skupinu, která se záhy stala Společností pro výzkum kamenných křížů s působností po celé republice. Po roce 1990 tato společnost navázala kontakt se zahraničními badateli a Jaroslav Vít byl až do roku 2015 jejím tajemníkem. Externě pak púsobil v této společnosti a v Muzeu Aš.